Back
Next
Bílý švýcarský ovčák je plemeno psa pocházející z bíle zbarvených německých ovčáků. Název bílý švýcarský ovčák byl předběžně přijat v roce 2002, oficiálně byl uznán na zasedání FCI v Paříži dne 4 a 5. 7. 2011. Původní název je americko-kanadský ovčák nebo též kanadský ovčák.
Historie

Bílá barva se u německých ovčáků vyskytovala od počátku plemene - zakladatel chovu Horand von Grafrath v majetku Maxe von Stephanitze měl bílého dědu a v prvních patnácti letech chovu bylo ze třiceti chovných zvířat 18 bílých. Když se na začátku 20. století německý ovčák dostal do Ameriky, začali se v USA i v Kanadě bílí i barevní němečtí ovčáci chovat odděleně. V Evropě po 2. světové válce došlo ke změně názoru na bílou barvu, nejprve docházelo k diskvalifikaci bíle zbarvených jedinců na výstavách a roce 1968 byla bílá barva uznána nepřípustná pro německého ovčáka. Krátce nato došlo ke změně standardu plemene i v zámoří, ale chovatelé bílých linií v Americe reagovali založením vlastních klubů a vedením plemenných knih.

K návratu bílých ovčáků do Evropy došlo v roce 1970 importem psa jménem Lobo White Burch do Švýcarska. O rok později byla dovezena také bílá fena, první vrh bílých psů se narodil 19. 4. 1973. Od té doby došlo k mnoha dalším importům v 80. a 90 letech, jak si bílí ovčáci získávali další příznivce. Až do roku 2002 se používalo označení americko-kanadský ovčák, ale mezinárodně uznaný název zní bílý švýcarský ovčák, berger blanc suisse. (pozn. převzato z wikipedie)